درباره ملک الشعرای فرودستان آمریکا

شعری می خواندم از کتاب سوختن در آب ، غرق شدهن در آتش به ترجمه پیمان خاکسار اثر چارلز بوکفسکی که در قرن گذشته تحول شگرفی در شعر اجتماعی آمریکا بوجود آورد .

 

مردی که با مشاغل گوناگون  و بعضا سطح پائینش گویی طول و عرض جامعه آمریکا را به تنهایی می پیمودو در اشعارش برای دیگران تعریف می کرد . در خلال این جامعه گردی ها ، شاهکارهایی خلق شد که بر خلاف تصور ، در آمریکا طرفدار چندانی نداشت اما اروپایی ها را تحت تاثیر خود قرار داد .

 

در بسیاری از اشعار او از قافیه خبری نیست . بخوبی با پدیده های مدرن زندگی بشر کنار آمده است . آثار معروف این شاعر : زنان ، موسیقی آب داغ ، جنوب بی شمال ، قصه هایی از یک جنون معمولی .

 

بوکفسکی معتقد است : واقعیت های اساسی وجود هر آدم چیزی که قرن هاست در شعر لحاظ نشده است . با وجود بدبینی هایی که در میان شاعران هم عصر او در قبال مسائل اجتماعی وجود دارد ، این شاعر بدبینی را ضعفی می داند که نمی گذارد قادر باشی خودت را با اتفاقاتی که در لحظه می افتد وفق دهی .

 

شعری از این شاعر توانمند آمریکایی تحت عنوان

اینتل ١۶ بیتی ٨٠٨٨ چیپ

 

با دیسک درایو یک کامپیوتر اپل مکنتاش

نمی تونی رادیو گوش کنی

درایو یک کمودور ۶۴ هم  نمی تونه

فایلی رو که با یه آی بی ام درست کار کره رو  بخونه

با این که هر دو مدل کایپرو با سیستم عامل سی پی ام کار می کنن

ولی دست خط هم دیگه رو نمی تونن بخونن

چون فرمت هارد دیسک شون با هم فرق می کنه ولی

بیشتر برنامه های مخصوص آی بی ام رو اجرا نمی کنه

مگر اینکه بعضی بیت ها و بایت های مشخص تغییر کنند .

ولی باد هنوز بر ساوانا می وزد

و در بهار

بوقلمون برابر جوجه هایش

می رقصد و می خرامد

 

خواندن اشعار این شاعر را به همه علاقمندان شعر مدرن اجتماعی توصیه می کنم .

/ 11 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی

یک روز صبح چشم باز می کنی و می بینی پسران آدم آشتی کرده اند ، کشتی نوح به ساحل رسیده و آتش بر تو نیز چون ابراهیم گلستان شده است ، عصای موسی همه مسیرها را گشوده ، دم عیسی دلمردگانی چون من و تو را زنده کرده و تفسیری رحمانی از دین محمد بر دل آدمیان جاری گشته ، شاید دوباره معجزه شده است .... آنچه امروز تنها میدان و مجسمه است در هوایی که تنفس می کنی جریان دارد ... آه چه رویایی از آزادی زیباتر ... آه چه رویایی از آزادی دورتر ... آه چه رویایی از آزادی دست نیافتنی تر .. آزادی معجزه قرن حاضر است

دستم را مشت کردم ، خیره نگاهم می کنی ، سرم را پایین می اندازم ، خیره نگاهم می کنی ، می پرسم چه می خواهی ؟ خیره نگاهم می کنی ، مشتم را به طرفت دراز می کنم ، از هم بازش می کنم ، می گویی همه آنچه در مشت داری ، می گویم تو در مشتم چه دیدی ؟ می خندی و با صدای بلند می گویی همه قلبت را

نزدیکی های بانکوک جایی بود که شیرینی نارگیلی درست می کردند . یکی از دخترا اومد جلو و برام توضیح داد که چطوری نارگیل های تازه چیده شده رو پودر می کنن و شیرینی نارگیلی می پزن می گفت که موقع پختن شیرینی نارگیلی باید بهترین دعای زندگیت رو بکنی

مجموعه شعر رودئو منتشر شد

مجموعه شعر رودئو اثر رضا مرتضوی برنده‌ی جایزه‌ی شعر خبرنگاران و جايزه‌ي ادبي خيام ، توسط انتشارات مروارید منتشر شد . لطفا براي كسب اطلاعات بيشتر به آدرس وب سايتي كه در همين كامنت گذاشته شده مراجعه كنيد . روز خوش .

گوش ونگوگ

سلام. من از بازدیدکنندگان وبلاگ شما هستم. وب زیبایی دارید. چرا دیگه به روز نمی شید؟ ممنون از مطالب مفیدتون. دوست داشتید به منم سر بزنید.